Στέφανος Ντούσκος: Τα 24 καράτια της κωπηλασίας

Written by on July 30, 2021

Οι φετινοί Ολυμπιακοί Αγώνες, μας έχουν αποκαλύψει αρκετά ονόματα που δεν ξέραμε και έγιναν οι νέοι μας ήρωες. Ένας από αυτούς είναι ο 24χρονος Στέφανος Ντούσκος, ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κωπηλασία, το πρώτο της Ελλάδας στο απλό σκιφ και 4ο στο σύνολο.

Μετά τους πανηγυρισμούς, είδαμε και την ωραία ιστορία του Ολυμπιονίκη από τα Ιωάννινα. Όταν ξεκίνησε να ασχολείται με τον αθλητισμό, αρχικά επέλεξε το άλμα εις μήκος αλλά στα 14 του, άφησε την άμμο και πήγε προς τη θάλασσα. Διάλεξε την κωπηλασία, συνέχισε με εντατικές προπονήσεις, όταν ήταν μαθητής στη Β’ Λυκείου πήρε το χάλκινο στο τετράκωπο και στη συνέχεια, το 2016 στους Ολυμπιακούς του Ρίο, ανέβηκε ως την έκτη θέση με την ελληνική ομάδα στο αγώνισμα των ελαφρών τετράκωπων σκιφ.

Στη συνέχεια, το 2018, στους Μεσογειακούς Αγώνες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ μαζί με τον Χρήστο Στεργιάκα, άλλο ένα χρυσό μόνος του στο Ευρωπαϊκό Νέων και ανέβηκε στην 4η θέση στο Παγκόσμιο της ίδιας κατηγορίας. Ένα χρόνο αργότερα, έγινε δικό του το αργυρό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σαρασότα U23 στο απλό σκιφ. Είναι σαν έναν κωπήλατής μπαλαντέρ αφού σε όποια κατηγορία κι αν βρεθεί, δεν μασάει σε κανέναν εμπόδιο. Και φυσικά, για χάρη του μάθαμε διάφορες άγνωστες λέξεις.

“Ήταν δύσκολο να διατηρούμαι στα 80 κιλά, με το ύψος (1,87) που έχω. Ο κόσμος μπορεί να βλέπει την τελική εικόνα, αλλά δεν μπορεί να αντιληφθεί τις θυσίες που έκανα εγώ για να μείνω εντός ορίου. Δεν έτρωγα μεσημέρια, δεν έτρωγα το βράδυ. Μασούσα παγάκια και τσίχλες, για να ξεχάσω την πείνα μου. Δοκίμασα τον εαυτό μου, σωματικά και ψυχολογικά. Πάντα υπήρχε το ρίσκο να προκαλέσω ζημιά στον οργανισμό μου”. δήλωσε στο Sport24.

Να σου θυμίσουμε πως την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, εξασφάλισε μετά το χρυσό στο σκιφ στην Ευρωπαϊκή Προ-ολυμπιακή ρεγκάτα στο Βαρέζε, στις 8 Απριλίου 2021. Και όταν έφτασε στον τελικό, ανακηρύχθηκε νικητής μετά από μία εντυπωσιακή κούρσα με χρόνο 6:40.45.
Παράλληλα με όλα αυτά τα επιτεύγματα, είναι και φοιτητής στην Ιατρική των Ιωαννίνων. Γιατί αν θες, όλα τα προλαβαίνεις και τα μπορείς. Κατέβασε τη σχολή από τις προτεραιότητες του ώστε να ξεκινήσει κουπί πιο εντατικά για το Τόκιο. “Ό,τι βάλει στο μυαλό του σαν στόχο θα το κάνει. Ο Στέφανος Ντούσκος είναι χαμηλών τόνων παιδί που απλά κάνει την δουλειά του. Προπόνηση όλη μέρα. Αλλά έχει πείσμα” είπε στο Gazzetta η πρόεδρος του ΝΟ Ιωαννίνων Μάρθα Παλαιοπάνου.

Για την ιστορία, οι Έλληνες κωπηλάτες έχουν συμμετάσχει σε 3 Ολυμπιακούς Αγώνες. Στην Αθήνα το 2004, στο Λονδίνο το 2012 και στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016. Εκεί, για πολύ λίγο, οι Σοφία Ασουμανάκη και Κατερίνα Νικολαϊδου έχασαν το χάλκινο μετάλλιο, και βγήκαν 4ες στο διπλό σκιφ.

*Κεντρική φωτογραφία: Angelos Zymaras